Zahradní architektura - Bc. Mastný Roman

zahrady, architektura


Hydroponie Tisk Email

Hydroponie je v současnosti velmi rozšířený a moderní způsob pěstování okrasných rostlin. Tento způsob pěstování rostlin v živném roztoku bez substrátu  je velmi dekorativní a zároveň čistý, hygienický a  především vhodný do veřejných prostor, bank, hotelů nebo nemocnic, ale i do bytů, firem a škol.

Podstatou hydroponie je pěstování rostlin bez půdy, v živném roztoku, kde upevňovací funkci plní expandovaný jílový granulát (keramzit).Většina rostlin je pěstována již od počátku v keramzitu a živném roztoku. Hydroponie je poměrně jednoduchý systém, který se skládá z dekorativní nádoby (plastového,kovového,dřevěného,skleněného nebo keramického obalu), vodotěsné nádoby(kapsy) pro vložení pěstební nádoby s rostlinou, nebo více rostlin a vodoznaku, který hlídá hladinu roztoku v nádobě, dále keramzitu, inertního materiálu (jíl  expandovaný  při vysokých teplotách), který výborně kotví  rostliny. Z povrchu keramzitu rostliny přijímají vodu a živiny,které jsou v ní rozpuštěny a zároveň zajišťuje dostatečný přívod vzduchu ke kořenům. Pěstební nádoba, ve které jsou rostliny zasypány keramzitem, s otvorem pro vodoznak slouží pro jejich pěstování a transport (rostliny v této nádobě zůstávají i po výsadbě).

Živný roztok připravujeme buď ředěním tekutých hnojiv a přidáváme ho při každé zálivce , nebo raději  k rostlinám dávkujeme iontovýměnné hnojivo LEWATIT HD50, které zajistí výživu až po dobu 6 měsíců. Vlastní zálivka probíhá zpravidla v intervalech 2 až 3 týdny, v závislosti na ročním období, velikosti nádoby, způsobu vytápění a umístění rostliny a tím výrazně snižuje náklady na údržbu rostlin.

Hydroponie velmi přispívá ke zvyšování vzdušné vlhkosti v interiérech a je významným regulátorem škodlivin ve vzduchu. Mezi hlavní přednosti patří snadná péče a optimální vývoj rostlin v živném roztoku, který zároveň obsahuje látky bránící rozvoji nežádoucích  plísní a houbových  chorob. Rostliny se nemusí přesazovat.

 
Uživatelské jméno
Heslo
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací