Zahradní architektura - Bc. Mastný Roman

zahrady, architektura


Realizace jezírek Tisk Email

p6120900jpg.JPG

Při stavbě vodních prvků na zahradách  nemáme téměř žádná omezení vyjma technických. Přirozeně se nám nabízí široké spektrum využití vodních nádrží.
Malá jezírka zpravidla slouží jako estetický doplněk zahrady a umožňuje zpravidla pěstovat vodní rostliny a vyjímečně i v malé míře ryby.  Umisťujeme do malých zahrad, dvorků a atrií. Jezírko můžeme oživit pohybující se vodou v podobě potůčku, prameniště nebo vodotryskem.
Dalším typem vodního prvku jsou mokřady, které využíváme především pro pěstování baheních rostlin. Rostliny pobřežní i mokřadní jsou velmi variabilní, některé vyžadují vyšší nascení půdy vodou, jiné pouze dočasné zaplavení vodou. Budování mokřadů není příliš finančně ani technicky náročné. Základní typy mokřadů jsou kyselý, zásaditý a neutrální.
Nádrž pro chov ryb je budována s ohledem na vytvoření zdravého a vyváženého prostředí pro ryby a další organizmy. Neustálý přísun potravy pro ryby způsobuje znečištění, které je nutné eliminovat použitím vnějších filtrů.
Při projektování vodního prvku je důležité zejména harmonické včlenění do celkové kompozice zahrady. Při volbě umístění jezírka je důležitý kontakt obyvatel domu s vodním prvkem, jezírko zpravidla navazuje na terasu u větších zahrad na příjezdovou cestu nebo parkoviště.  Z technického hlediska je důležitá svažitost pozemku,  povětrnostní poměry a možnost  vniknutí  povrchové vody z výše položených pozemků.
Okolí jezírka je vhodné osadit pokryvnými rostlinami,vyššími travinami,kompaktní jehličnany jsou méně vhodné z důvodu jejich fádnosti a minimální proměnlivostí během roku.


 
Uživatelské jméno
Heslo
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací