Zahradní architektura - Bc. Mastný Roman

zahrady, architektura


Květnaté louky Tisk Email

Při zakládání květnatých luk vždy vycházíme z půdních, vlhkostních, klimatických a dalších podmínek včetně nadmořské výšky a mikroklima stanoviště. Škála rostlin, které používáme k založení květnaté louky je velmi široká. Používáme nízké suchomilné bylinky  i vysoké rostliny.

Velmi důležitý je půdní rozbor, který určí množství živin v půdě a např pH, které jsou důležité při přípravě směsi pro založení louky. Na půdách bohatých na živiny je třeba použít vyšší podíl lučních květin a méně travního osiva. Traviny by svým rychlejším vývojem luční květiny příliš vytlačovaly.

Při zakládání Krajinářských luk používáme více druhů rostlin, z důvodu obnovy původní pestrosti krajiny. Pokud zakládáme louky ve vyšších polohách, používáme druhy rostlin, které snáší delší sněhovou pokrývku. Zakládání květnatých luk je často obtížné, hlavním důvodem je rychlý rozvoj travin. V dnešní době jsou velmi vzácné kyselé louky, které bývají celoročně podmáčené. Poblíž řek jsou tyto louky velmi úživné a kvalitní.

Louky můžeme dle požadavků zákazníka ladit do barev, které jsou mu příjemné. Dle použitých květin volíme odstíny luk např. červené, růžové,bílé, žluté i modré. Při zakládání luk u rodinných domů používáme obvykle nižší a pestře kvetoucí druhy rostlin, často doplněné o drobné jarní cibuloviny.  Mezi nejoddolnější květiny na louce patří kopretiny, které jsou schopné vykvétat po každé seči během celé vegetace. Nejpoužívanějším typem osiva je Česká květnice, která obsahuje širokou škálu lučních květin, které jsou schopné prosperovat jak ve vlhčích, tak i v na sušších stanovištích.

 

02-18-10-12-00-11-p1130811jpg.JPG 02-18-10-12-01-42-p1130800jpg.JPG

 
Uživatelské jméno
Heslo
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací