Zahradní architektura - Bc. Mastný Roman

zahrady, architektura


Soukromé zahrady Tisk Email

Soukromé zahrady jsou nejrozšířenějším typem zahrad, jejichž realizacím  se věnujeme již patnáct let. Vzhledem k tomu, že jejich majitel, případně členi jeho rodiny, jsou s nimi obvykle v denním kontaktu, je důležité, co nejúčelnější založení této zahrady, promyšlený postup realizace, zvolení správných taxonů dřevin, vhodných do dané lokality a dorůstajících rozměrů, které jsou vhodné pro zpravidla menší rozměry soukromé zahrady.

Vlastní plochu zahrady zpravidla dělíme na předzahrádku a vlastní zahradu. Členění zahrady je velmi důležité a zpravidla navazuje na vnitřní uspořádání půdorysu domu.  Velmi důležitá je orientace ke světovým stranám. Jednotlivé části zahrady zpravidla přísně neoddělujeme, ale snažíme se naopak propojit a vytvářet jeden účelový celek. Hlavní částí zahrady je okrasná část, která má  funkci jako rozšíření obytného prostoru. Umisťujeme ji zpravidla co nejblíže k domu, v místech, které jsou nejtišší.

Hlavní částí obytné zahrady je zpravidla terasa, umožňující odpočinek a navazující na hlavní trávník. Z důvodu vytvoření intimity zahrady uzavíráme obvod okrasné zahrady kulisou okrasných dřevin, které jsou zpravidla předsazeny partiemi trvalkových záhonů a nízkých pokryvných dřevin. Ovocné stromy mohou volně prostupovat do okrasných partií nebo je umisťujeme za tyto výsadby. Trávník je hlavním prvkem zahrady a obvykle ho nerozdělujeme cestami.

Hlavní myšlenkou při realizaci zahrad je její přirozenost, vše v zahradě má mít svou logiku, důležitá je jednoduchost a používání materiálů které se opakují. Okraje záhonů tvoří zpravidla  delší rovné linie. Vzhledem k tomu, že naši zákazníci jsou zpravidla mladé rodiny je  důležitým prvkem zahrad dětské hřiště nebo alespoň dětský koutek, kdy pískoviště umisťujeme tak aby nebylo na přímém slunci a maminky na děti viděly z kuchyně. Prvky dětských hřišť jsou dnes velmi sofistikované a umožňují tělesný rozvoj dětí. samozřejmostí jsou dopadové plochy z pryže,  trampolíny a hrazdy. Zahrady musí dnes  splňovat především obytnou funkci a tyto požadavky naplňují i další prvky jako bazény, odpočinková část z krbem nebo grilem, které doplňuje vhodný zahradní nábytek. Voda v zahradách je velmi žádaným prvkem, který zlepšuje obytné vlastnosti zahrady. Tyto stavby umísťujeme na působivých místech zahrady a osazujeme rostlinami vhodnými pro tyto stanoviště. Další stavby jako kompostéry  umísťujeme do odlehlých částí zahrady, umístěných ve stínu. Osvětlení zahrady se uplatňuje zejména u teras, odpočívadel, jezírek a cest. Vhodné jsou zejména decentní tvary a barvy svítidel.

Okrasné dřeviny jsou velmi různorodé co se týče tvaru, vzrůstu a jejich estetického účinku, důležité jsou vlastnosti stanoviště, velikost zahrady a typa barva rodinného domu. Při zakládání soukromých zahrad máme k dispozici mnohem širší sortiment rostlin, než k úpravám veřejných prostranství, parků a krajiny. Stromy používáme spíše s menší korunou nebo kultivary  kulovité, převislé, případně sloupovité. Při používání keřů volíme druhy okrasné květem a druhu dlouho kvotoucí,  případně i stálezelené druhy, které jsou velmi žádné, ale jejich použití je omezené. U jehličnanů používáme druhy a kultivary zakrslé, případně poléhavé formy.  Keře vysazujeme v dostatečné vzdálenosti od plotu a staveb.

Při realizaci předzahrádek, používáme velmi atraktivní rostliny, zpravidla nízké a nenáročné na údržbu. Hospodářskou část umisťujeme s ohledem na dostatek světla a drobné bobuloviny kořeninovou zeleninu, jahody, borůvky, případně menší ovocné dřeviny umisťujeme i do okrasných částí zahrady.


Podzimní fotografie malé soukromé zahrady realizované ve Svojeticích:

02-26-10-03-26-48-pa202350jpg.JPG 02-26-10-03-30-02-pa202351jpg.JPG

 

 
Uživatelské jméno
Heslo
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací