Zahradní architektura - Bc. Mastný Roman

zahrady, architektura


Střešní zahrady Tisk Email

Realizacím střešních zahrad a teras se věnujeme již více jak deset let. Dnešní moderní terasové a střešní zahrady, jsou velice funkčním prostorem s možností intenzivního využití pro odpočinek. Jejich budování, je dnes již samozřejmou součástí moderních soukromých staveb i firemních objektů.

Střešní zahrady je možné realizovat na stavbách s vhodnou úpravou střešního pláště. Rostliny mohou být umístěny i v dostatečně velkých nádobách, které nemusí být součástí konstrukce střechy. Při výběru rostlin jsme nuceni vždy pamatovat na zhoršené vegetační podmínky, které jsou pro řadu rostlin limitující. Jedná se hlavně o kolísání teplot, malé množství pěstebního substrátu, silný vítr, nižší vzdušnou vlhkost, silnou světelnou expozici a promrzání kořenů v zimním období. Velmi důležitá je zejména expozice ke světovým stranám.

Velmi zásadní je údržba a péče o střešní zahradu, spočívající v odstraňování nežádoucí vegetace, případně kosení, pokud je součástí trávní porost, samozřejmostí je závlaha a odstraňování napadaného listí a nečistot, intenzivní ochrana proti škůdcům, čištění vpustí, kontrolních šachet, dlažeb a pod. Intenzivní střechy vyžadují navíc řez keřů a rostlin, případně stromů, doplňování mulčovací kůry, ochranu rostlin před mrazy apod.

Nejúspornější střešní zahrady umožňují zatížení střechy kolem 50- 100kg/m2, při výšce substrátu do 7cm. Nejčastěji pěstovanými rostlinami jsou suchomilné pokryvné rostliny, traviny a mechy, retence vody je kolem 40 procent, tyto střechy musí být rovné.

Střechy s nosností kolem 200kg/m2 již umožňují pěstování bylin a travin a výšku substrátu až do 20cm. Střechy o nosnosti kolem 400kg/m2 umožňují umístění vrstvy 20-40cm  a umožňují již pěstování keřů a menších stromků, vyznačují se již vysokou retencí vody až 95 procent a složení jednotlivých vrstev je zde již náročnější. Umožňují již budování jezírek, ploch k  rekreaci a vytvoření plnohodnotné zahrady. Důležité je umístění separační vrstvy, velmi důležitá je  izolační folie odolná proti kořenům, samozřejmostí je umístění drenážních panelů (např. nopková folie), drenážní vrstvy, filtrační vrstvy. Substrát je používán  intenzivní, vylepšený o půdní  kondicionér, např. Terracottem.

Střešní zahrady významnou měrou ovlivňují mikroklima ve městech.   Střešní zahrady velmi přispívají i  proti záplavám a prašnosti, dokážou  oživit fádní městský prostor o přinést zahradu do míst, kde ji člověk vyžaduje.

p5250598jpg.JPG

 

 
Uživatelské jméno
Heslo
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací