Zahradní architektura - Bc. Mastný Roman

zahrady, architektura


Trvalky v zahradě Tisk Email

Pro Vaši lepší orientaci při výběru trvalek jsme připravili seznam trvalek (níže ke stažení), napsaný v programu Excel 97.  Trvalky jsou řazeny abecedně dle názvu rodů (Latinsky). U každého jednotlivého taxonu naleznete informace o přibližné výšce trvalky, době kvetení v měsících (od, do) a o počtu vysazovaných kusů na m2. Nově byly doplněny barvy květů. U hybridních kultivarů jsou jednotlivé skupiny nadepsány hlavičkou (např. Acaena hybridní-kultivary:) a jednotlivé kultivary pak již pouze názvem rodu a kultivaru (např. Acaena ‘Blue Haze‘). Při výběru druhů dle zadaných kritérií se tedy může stát, že nebude zřejmé, do které skupiny hybridů patří jednotlivý hybridní kultivar (to však lze zjistit zpětným odstraněním výběru dle zadaných kritérií). Barvy květů byly doplněny z Holandského katalogu a zjednodušeny pro výběr filtrem Excelu (např. nachově purpuro-fialová pouze na fialovou). Barvy jsou uváděny ve zkratkách (b-bílá, č-červená, ž-žlutá, o-oranžová, f-fialová, m-modrá, h-hnědá, …. h-m bude pak hnědě-modrá atd.; pokud se květ vyskytuje ve více barvách jsou barvy odděleny čárkou; pokud se na květu vyskytuje více barev např. oranžový květ s hnědým středem, pak je značen o+h; pokud je květ nevýrazný či nedůležitý není barva vyznačena). V záhlaví dokumentu jsou umístněna odkazová tlačítka jednotlivých písmen abecedy. Při jednoduchým kliknutí na tato tlačítka se aktuální buňkou stane první rodový název s požadovaným písmenem abecedy (např. I – Iberis atd.).

Výhodou tohoto seznamu trvalek je, že lze provádět výběr trvalek dle zadaných kritérií. Ty se kryjí s jednotlivými sloupci dat. Lze tedy zadat že požadujeme výběr trvalek, které jsou vysoké mezi 20 a 40 cm a kvetou od května (5) do června (7). Jednotlivá kriteria lze zadat po poklepání myší na šipku, která se nachází v záhlaví tabulky v pravém dolním rohu jednotlivých sloupců. (Příklad.: Kvetoucí od května - je rovno 5 - do června - je rovno 6; kvetoucí mezi květnem - je rovno a Při výběru barvy si nastavte ve filtru vlastní a pro výběr zadejte buď položku obsahuje a písmeno prezentující barvu, nebo je rovno a dále *písmeno barvy* - budou vybrány položky, kde se vyskytuje barva m (tedy i např. f-m).  Seznam trvalek se zadanými kritérii, či bez nich lze vytisknout jako běžný dokument.

Při spuštění programu v Excelu se může objevit dialogové okno tázající se na povolení Maker. Zadejte povolení maker, v opačném případě nebudou všechny funkce plně pracovat.

Seznam trvalek (269kB) stahujte zde.

Stanovištní okruhy trvalek:

Prof.Dr. Siebert rozdělil trvalky do osmi základních skupin, dle stanovištních okruhů, které jsou pro ně typické. Toto dělení by mělo napomáhat přesnějšímu používání trvalek s ohledem na správný výběr pro dané stanoviště. Stanovištní okruhy trvalek dělíme na tyto typy: - Dřeviny, Prostorový okraj dřevin, Volné plochy, Stanoviště se základy kamenů, Alpinum, Záhon, Okraj vody, Voda.

Popis jednotlivých okruhů trvalek a vhodného sortimentu stahujte zde.

Stanovištní okruhy trvalek (1703,5kB)

dsc01614jpg.jpg dsc02307jpg.jpg

 

 

 

 

 
Uživatelské jméno
Heslo
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací