Zahradní architektura - Bc. Mastný Roman

zahrady, architektura


Kámen v zahradě Tisk Email

Se zvýšeným zájmem majitelů zahrad o nové trendy v oblasti zahradní architektury se znovu dostávají do popředí zájmů přírodní materiály a to zejména kámen,který patří mezi nejkvalitnější materiály používané při realizaci zahradnických úprav vůbec. Kámen disponuje celou řadou povrchů,tvarů i barev. Požívaní kamene při tvorbě zahrad je známé již od nepaměti a v Asii dosáhlo ve spojení s ostatními prvky zahradnické kompozce téměř dokonalosti. V důsledku levné dopravy není problém použít kamén z různých koutů Země. Nesmíme ovšem zapomínat,že nejpřirozeněji v zahradě působí kámen,který se nachází v blízkém okolí zahrady a je pro danou lokalitu typický,zejména pokud zahrada s tímto typem kamene přirozeně komunikuje.

Kámen,který používáme v zahradě musí splňovat tyto základní podmínky.Hlavní je jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům a jeho snadná dostupnost na trhu a související nízká pořizovací hodnota.Velmi důležitý je i estetický charakter horniny  vhodně doplňující celkový ráz zahrady.

Mezi nejčastěji používané horniny při našich realizacích patří opuka, břidlice,pískovec, vápenec,travertin,rula,žula,mramor,čedič a to jak surovy lomový kámen,tak i opracovaný kámen v podobě šlapáků,desek,kvádrů apod. Dále samozřejme používáme  produkty pískoven jako kačírky,valouny a šterky.

V souvislosti se stoupající cenou přírodních materiálů se začínají objevovat i náhražky,k jejichž výhodám bych uvedl především jejich nižší hmotnost,nepřeberné množství barevných i tvarových variant. Mezi zápory těchto výrobků patří  zpravidla jejich nižší životnost a především slabší estetický účinek.

Při výběru kamene musíme respektovat následující jednoduchá pravidla a to ta,že kámen,který používáme by měl být stejný nebo alespoň podobný jako kámen, ze kterého jsou zhotoveny ostaní prvky v zahradě. Založení kamené stavby je poměrně nákladná záležitost a proto je odolnost velmi důležitým parametrem.Důležité je i následné použití rostlin, protože některé rostliny nesnáší například vápník a jiné ho naopak vyžadují.Nejdůležitější vlastností vnikající stavby je její přirozenost, platí pravidlo,že čím větší kameny použijeme tím snadněji dosáhneme dojmu skalního útvaru.Při vlastním kladení kamenů je třeba se co nejvící přiblížit přirozemému obrazu a tvaru,což není jednoduché a vyžaduje dostatek zkušeností a citu.

zidka-z-opukyjpg.jpg 04-04-14-12-12-37-opuka-v-soukrome-zahradejpg.jpg

dsc01744jpg.JPG dsc01717jpg.JPG

 
Uživatelské jméno
Heslo
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací